späť na Zoznam dokumentov C

STV, 28.2.2007, 19:30

 

J. Sokol - ŠtB si stretnutie vynucovala

Arcibiskup Ján Sokol po prvýkrát verejne potvrdil, že sa stretával s príslušníkmi komunistickej tajnej služby. Arcibiskup však zdôraznil, že s ŠTB nikdy vedome nespolupracoval. Ján Sokol sa k celej kauze vyjadril opäť písomne, stále je práceneschopný.

Stretnutia so mnou si príslušníci ŠtB vynucovali a boli pre mňa ponižujúce. Snažil som sa však pri nich ochraňovať záujmy cirkvi a odviesť pozornosť ŠtB k nepodstatným veciam. Takto sa arcibiskup Ján Sokol vyjadril k svojej kauze najnovšie. Ešte pred dvoma týždňami tvrdil, že informácie pre štátnu bezpečnosť nepochádzajú od neho. Informovať mal niekto iný. Sokolov tajomník v tom rozpor nevidí.

Telefonuje Tibor Hajdu, tajomník Arcibiskupského úradu v Trnave: "V tomto novom vyjadrení pán arcibiskup reaguje na dokumenty Ústavu pamätí národa, ktoré dostal v týchto posledných dňoch."

Arcibiskup ich má k dispozícii už od minulého týždňa. Podľa našich informácií je v ňom okrem iného zdokumentovaných 17 stretnutí s príslušníkmi ŠtB v konšpiračnom byte.

Michal Dzurjanin, hovorca Ústavu pamätí národa: "Ústav pamätí národa nereaguje na vyjadrenia osôb, ktoré prechádzajú registračnými protokolmi."

Jozef Kováčik, hovorca Konferencie biskupov Slovenska: "Všetko čo Konferencia biskupov Slovenska chcela povedať a čo považovala za dôležité, už bolo povedané."

Biskupi tak už pred dvoma rokmi skonštatovali, že s duchovnými, ktorí sa obťažovaní pracovníkmi ŠtB zamotali do ich sietí, treba mať súcit. Najnovšie dokumenty tajnej polície pochádzajú z českých archívov.

Ivan Langer, minister vnútra ČR: "Nie je dôvod mať pochybnosť o tom, že sú autentické."

Nakrútené 13.2.2007

Pavel Žáček, Odbor archívu MV ČR: "Tá štátna bezpečnosť ich považovala za dôveryhodné a nie je dôvod prečo ich dneska nejakým spôsobom zásadne spochybňovať."

Ďalšie časti mozaiky prípadu Jána Sokola by mali byť známe už onedlho, keď Ústav pamätí národa zverejní ďalšie dokumenty.

Jaro Barborák, Slovenská televízia.

späť na Zoznam dokumentov C