späť na Zoznam dokumentov C

TA3, 27.2.2007, 19:34

Arcibiskup Ján Sokol priznal stretnutia s ŠtB

Alfonz Šuran: "Arcibiskup Ján Sokol po prvýkrát priznal, že sa stretával s príslušníkmi ŠtB. Doteraz tvrdil, že s komunistickou tajnou službou nikdy vedome nekomunikoval. Svoje nové stanovisko novinárom poslal opäť iba v písomnej forme. Reagoval v ňom na nové dokumenty, ktoré minulý týždeň zverejnil denník Sme."

Redaktorka: "Nikdy som s ŠtB nekomunikoval, tvrdil arcibiskup Sokol ešte pred týždňom. Spoluprácu rázne odmietal."

Mons. Ján Sokol, arcibiskup, 21. februára 2007: "S bývalou ŠtB som nikdy vedome nespolupracoval. Ani ústnym, ani písomným spôsobom som nepodal ŠtB žiadnu správu."

Redaktorka: "Pár dní po tom, čo sa v médiách objavili nové dokumenty, arcibiskup svoje stanovisko poopravil. Po prvý raz priznal, že s ŠtB komunikoval a stretával sa s jej príslušníkmi."

Mons. Ján Sokol, arcibiskup, 27. februára 2007: "Príslušníci ŠtB si vynucovali stretnutia so mnou. Pri týchto stretnutiach, ktoré boli pre mňa ponižujúce, som sa snažil ochraňovať záujmy cirkvi a odviesť pozornosť ŠtB k nepodstatným záležitostiam."

Redaktorka: "V dokumentoch českého ministerstva vnútra sa však o nepodstatných záležitostiach nepíše. Arcibiskup mal kritizovať miernosť zásahu polície proti demonštrantom v Prahe. Odsúdil aj list českého kardinála Tomáška vláde, v ktorom protestoval proti zásahom."

Ivan Langer (ODS), minister vnútra ČR: "Som presvedčený, že nie je dôvod mať pochybnosti o tom, že sú autentické. Viac-menej to, čo je v ich obsiahnuté, vytvorila Štátna bezpečnosť."

Redaktorka: "Slovenskí biskupi sú voči novým skutočnostiam rezervovaní. Sokolovo stanovisko zobrali na vedomie."

Jozef Kováčik, hovorca Konferencie biskupov Slovenska: "Nič nové k tomu dnes Konferencia biskupov Slovenska nepridáva."

Redaktorka: "Nové fakty v kauze Sokol by mohli byť známe v najbližších dňoch. Ústav pamäti národa má totiž sprístupniť nové dokumenty o spolupráci arcibiskupa Sokola s ŠtB.

Richard Dírer a Beáta Skyvová, TA3."

späť na Zoznam dokumentov C